Kategorie:

Drogie maskownice na grzejnik w moim mieszkanie

Co zrobić kiedy grzejnik w moim apartamencie nie komponuje do lokalu. Na samym wstępie należy zastanowić i wyszczególnić rodzaje: maskownice na grzejnik i kaloryferów będących na rynku.

Kategoryzacja kaloryferów ze względu na:

  • materiał z jakiego są wyprodukowane – stalowe, aluminiowe, żeliwne, kanałowe konwektorowe
  • miejsce montażu – ścienne, kanałowe oraz poziome, pionowe lub stojące rodzaj podłączenia – grzejniki z podłączeniem krzyżowym ,bocznym lub dolnym
  • rodzaj oddawania ciepła do domu (konwekcja oraz promieniowanie) – grzejniki płytowe, konwektorowe, członowe
  • metodę zasilania – na prąd, wodne czy system mieszany Rozmieszczanie w domach tzw grzejniki żeliwne były zakładane we wszystkich apartamentach i nikt nic złego w nich nie widział.

Maskownice na grzejnik tego gatunku niestety nie są modne. Ich istotną cechą jest to, że długo oddają ciepło, ale bardzo powoli się nagrzewają.

Doskonale pracują w ruchu grawitacyjnym. Są to najstarsze kaloryfery, które mają chropowata strukturę i nie pasują do minimalistycznych pomieszczeń. Są szczególnie ciężkie i trudne w montażu ale możemy stwierdzić na pewno o nich, iż są trwałe. W starych lokalach które mają już po 70 lat, rzadko kto usuwał kaloryfery na inne, jest to element który, zwyczajnie zupełnie nie podlegał wymianie ze względu na wadliwość. Najłatwiejszym chyba rozwiązaniem, ale i drogim jest ich zamiana na nowe np. podłogowe, których nie ma na ścianie a są na ziemi, dzięki takiemu podejściu nasza przestrzeń się powiększy. Nowym podejściem są tzw maskownice na grzejnik. Są one zbudowane z surowca, który może być dowolnie ozdabiany, lecz również rożnego rodzaju portrety mogą być na nim drukowane. To nasze pomieszczenie wygląda super, a brzydki nijaki grzejnik nie rzuca się tak w oczy. Maskownice używane są zwłaszcza w mieszkaniach nowoczesnych, w których nienowoczesny żeliwny grzejnik nie pasuje do reszty. Grzejniki zakładane teraz to przede wszystkim kaloryfery aluminiowe żeberkowe, które są lekkie i idealnie spełniają swoją rolę. Posiadają one żeberka, które odpowiadają mocy grzewczej, zatem w zależności od wielkości domu można wybrać wystarczającą ilość energii, która potrzebna jest do ogrzania naszego mieszkania.

Grzejniki płytowe, które należą do najczęściej wybieranych i wyglądają bardzo modnie. Powinno się jednak zwrócić uwagę, aby grzejniki tego typu były tworzone w Niemczech, a nie były to najtańsze Chińskie rzeczy. Tutaj firmy często nie pozwalają, żeby były one instalowane w łazienkach, należy na to zwrócić szczególna uwagę.

Kaloryfery konwektorowe i maskownice na grzejnik – blaszaną obudowa który pod spodem ma miedzianą rurę zintegrowaną z radiatorem. Jak sama nazwa pokazuje, wykorzystują one działanie konwekcji, które polega na przepływie dość znacznej ilości powietrza z dużą szybkością. Przy tego rodzaju kaloryferach musimy zauważyć unoszenie się kurzu, który może prowadzić zabrudzeniem, gdyż pozostaje on zwęglony. Tego rodzaju przewody konwekcyjne to np. ogrzewanie podłogowe, które stosowane jest coraz częściej w salonach czy apartamentach. Rury instalowane są w podłodze w różnej odległości jest to zazwyczaj 70 cm do 1,5 metra. Ich ułożenie powoduje jaka część ciepła później będzie dawana na poszczególny pokój. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne i eleganckie, gdyż mając takie ogrzewanie nie musimy już stosować tradycyjnych kaloryferów. Należy jednak wspomnieć, że przy ogrzewaniu podłogowym ogromna ilość kurzu jest w powietrzu i osiedla się w rogach, zatem nie powinno się go używać w sypialniach.

Kaloryfery drabinkowe, są zasilane tradycyjnie przez wodę, lecz także elektrycznie. Można najczęściej je napotkać w kuchni. Maja postać drabinki, dzięki czemu możemy na nich suszyć szlafroki po prysznicu. Są niesłychanie funkcjonalne i możemy je spotkać w wielu barwach. Tutaj maskownice na grzejnik nie będą przydatne.

Grzejniki ozdobne – są one na pewno modne i zwyczajnie będą pasowały do naszego wnętrza. Wyróżnia się one bardzo dużą skalą. Istotnym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę ile taki grzejnik odchodzi od ściany. Musimy na to zdecydowanie zwrócić uwagę, gdyż, żeby nie okazało się, że polski ładny nowoczesny obraz w formie grzejnika po prostu jest za wielki i nie pasuje do wnętrza. Jest to szczególnie istotna sprawa, o której powinniśmy myśleć.

Na co zwrócić też uwagę?

Niezwykle istotną kwestią są regulatory, pokrętła przy grzejnikach, dzięki którym ustawiamy temperaturę w zakładzie.

Tutaj istnieją ich dwa gatunki zwykłe oraz termostatyczne.

  • Zawór zwykły – posiada przedziałek od 1-5 lub wartości temperatury. W zależności jaka temperaturę chcemy posiadać w lokalu na taki numer ustawiamy zawór, Ale nie zawsze zdaje to zamierzony efekt. Zawory tego gatunku pracują na zasadzie grzejemy i tyle nie odcinają dopływu ciepła tylko grzeją cały okres.
  • Zawór termostatyczny ma bezpośrednią budowę i składa się z zespołu popychacza, który odpowiada za ruch grzybka zaworu – odcinającego lub uwalniającego dopływ gorącej wody do grzejnika. Tutaj mamy teraz do czynienia z inteligentnym urządzeniem. Jeżeli w wnętrzu zastanie osiągnięta temperatura wtedy zawór zakręca dopływ gorącej wody do kaloryfera, który przestaje grzać.

Dlatego tego modelu wyjście jest coraz modniejsze, al na pewno droższe, dlatego jeszcze niewiele osób je wykorzystuje. Naprawdę jeżeli pragniemy mieć komfort w naszym mieszkaniu powinniśmy zastosować tylko zawory termostatyczne. Należy też zwrócić uwagę, że czujniki termostatyczne mogą być nie tylko wodne lecz też i gazowe. Działanie ich jest takie same. Warto tu przemyśleć czy chcemy demontować brzydkie kaloryfery i montować nowe, czy postawimy na lepsze i kupimy maskownice na grzejnik. To już wszystko zależy od naszego dochodu oraz czasu. Kupienie osłony na grzejniki jest niekosztowne oraz szybkie. Musimy tylko odwiedzić dowolny market internetowy wybrać kolor, który nam satysfakcjonuje i przymocować go później samemu w budynku, a nasze pomieszczenie będzie prezentowało się modnie. W przypadku montażu nowych kaloryferów powinniśmy zapytać najpierw firmy, która będzie się tym interesować jaką moc i model kupić. Moc kaloryferów winna być precyzyjnie obliczona i spójna z powierzchnią pomieszczenia.