Kategorie:

Budowa domu

Buduje budynek i niestety jednak mam spory kłopot z wyborem rodzaju ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu węglem i najlepiej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na obecne rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co jest opłacalne a co nie. Apartament mam wielkości około 150m2 nie jest ogromny taki nadzwyczajny, piętrowy – 4 pokoje i 2 łazienki, kuchnia i salon. Dom położony jest z dala o centrum gdyż działki były w tej lokalizacji tańsze. Niestety teraz jestem na poziomie wyselekcjonowania sposobu ogrzewania i niestety przede mną spory dylemat. Przeliczam wszystko za i przeciw.

Jaki kocioł wybrać?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które dostarczają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w ścisłym zakresie mogą także służyć do grzania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które dostarczają ciepło także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu podgrzania wody.

Najlepszym i najczystszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz łatwej instalacji i użytkowania, niesie ono za sobą bardzo duże koszty użytkowania. Jest to najdroższe z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tu dopasować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tego rodzaju ogrzanie domu będzie najdroższe. Kiedyś w internecie zauważyłem obrazy, które pracują jak grzejniki. Naprawdę fajna sprawa, jednak są one bardzo drogie w obsłudze – producent zapewnia że nie tylko są efektywne, lecz także potrafią ogrzać dość sporą powierzchnie i jeszcze super się prezentują ozdabiając nasze pomieszczenie. Kolejnym rodzajem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno oraz brykiet. Tego typu kotły składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Typowy kocioł na węgiel ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na kilka dni. Tego typu ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo trudnych.

Możemy zaprogramować podawanie węgla. Spalony materiał należy wybierać raz na kilka dni, ogień musi palić się cały czas, więc jeżeli chcemy wyjechać gdzieś na wczasy w zimie jest to dość duży kłopot, bo ktoś naszym domem musi się interesować i dorzucać ekogroszek. Musimy też zaplanować miejsce na magazynowanie paliwa do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. Kolejnym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie znacznie bardziej czyste. W sklepach dostępne są kotły tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w stosowaniu od tradycyjnego pieca gazowego), ale| za to ich kupno jest znacznie kosztowniejsze. Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w nabyciu, ale za to najdroższy w użytkowaniu spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko prezentuje się bardzo dobrze| gdyby mamy gaz w drodze przy naszej posesji. Jeśli nie to powinniśmy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a firma napełnia go propanem. Wtedy moje ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż cena za propan jest znacząco wyższa. Ogrzewanie solarne staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Sama eksploatacja jest prosta, ale nabycie już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego stylu inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarami są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość drogie. Fotowoltaika – czy o w nią zainwestować? Tutaj rodzi się dużo niewiadomych, lecz również jak w wypadku solarów możemy otrzymać kasę od gminy. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, ponieważ jak dla mnie więcej przemawia za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zanieczyszczeń, po wykorzystaniu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tu nie jest przekazywany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – słońce było i będzie nie musimy martwić się, ze go zabraknie jak w wypadku ekogroszku czy gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. A przede wszystkim słońce jest darmowe. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym jeszcze zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w pochmurne dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Duże koszty początkowe inwestycji
  • Energia tworzona jest tylko w ciągu dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przekalkulować koszty inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wybrałem ogrzewanie na ekogroszek. Jak dla mnie najbardziej skuteczne. Jednak może dlatego że mam mały dom. Moi przyjaciele ogrzewają ekogroszkiem apartament ma 220 m2 i jest dość wysoki. Koszt ogrzewania w ich przypadku to prawie 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy jednak mam niższy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako naturalny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, ponieważ na kartce wszystko można wyliczyć i naspać. Coraz częściej wiele miast oferuje kasę za wymianę starego pieca na nowoczesny. Dotyczy to często zmiany ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz lub prąd. Oczywiście taka usługa wystarcza na zmianę nowego pieca i oryginalną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w poszczególnych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje apartament powinien sam| podjąć decyzję czym chce ogrzewać swój mieszkanie. Można zawsze poradzi się spółki, która wykona nam wstępną kalkulację. Musimy mieć na uwadze także, aby wybierać firmowe kotły, na jakie dostarczana jest gwarancja, bo w razie awarii musimy mieć gdzie się udać. Bowiem w zimie długo bez ogrzewania domu nie poradzimy sobie.